Prodejem kvalitní kávy se zabýváme od roku 1999. Za tu dobu jsme měli možnost ochutnat velké množství káv renomovaných značek v mnoha Italských provincií. Nejzajímavější z těchto káv jsme pak dodávali do malých hotelů ve Francii v lokalitách Sainte Maxime, Port Grimaud a také do menších kaváren v proslulém francouzském městečku Saint Tropez. V roce 2013 jsme otevřeli malou kavárnu Café Element ve Vítkově ulici v Karlíně, s cílem připravovat kávu a kávové nápoje tak jak je tradicí a zvykem v zemích s hlubokou kávovou kulturou.

Výslednou chuť a kvalitu kávy v šálku ovlivňuje mnoho faktorů, které je třeba nepodceňovat. Při jejich dodržování je výsledný kávový nápoj skutečným požitkem a to ať už se jedná o klasické espresso, nebo např. Cappuccino.

Na rozjezd naší kavárny jsme použili značkové italské kávy s kterými jsme měli největší úspěch právě ve Francii. Následně, v roce 2014 jsme se rozhodli změnit nabídku káv v Café Element za nejlepší čerstvě pražené kávy jaké jsme schopni díky našim dlouhodobým kontaktům sehnat a věříme, že naši zákazníci tuto snahu ocení. V některých případech se jedná o kávy, které se do České republiky vůbec nedovážejí a jsou určeny pro již zmiňovanou Francii.

Nepodléháme nesmyslným českým trendům. Věříme na tradiční, v Itálii generacemi prověřené principy pomalého a důkladného pražení, díky kterému káva získává nádherně oříškovo – čokoládový chuťový profil a aroma. Vyjímkou jsou speciální druhy kávových zrn, jako je např. Ethiopia, kterým sedí spíše světlejší pražení, nebo kávy určené k mletí na hrubo, pro přípravu ve French pressu. To je ale už otázka osobních preferencí, neboť každý člověk hledá v kávě trochu něco jiného.

Nemusíte být kávový znalci na to, abyste po prvním doušku poznali, že káva od nás chutná opravdu „jinak“. Káva nás baví, je naším koníčkem a těší nás, když Vám s ní zpříjemníme ráno, nebo těžký den…

Přijďte ochutnat, nezklameme Vás. Slibujeme!

cafeelement_kava

Cesta ke kvalitnímu kávovému nápoji

Kvalitu výsledného kávového nápoje ovlivňují tyto faktory:

Kvalita vody – je třeba používat několikanásobnou filtraci, díky níž se dá ovlivňovat tvrdost a minerální složení vody, které je potřeba pravidelně kontrolovat. Minerální složení by mělo být dle Italských standardů na stupni 5 až 6.

Výběr kávy – na trhu je nabízeno skutečně nepřeberné množství kávy a je třeba vybrat kávu s takovými vlastnostmi a chuťovým profilem, které se k danému místu hodí a splní naše očekávání.

Výběr kávovaru – mnoho lidí je překvapeno, že stejný druh kávy chutná z různých kávovarů různě. Existuje velké množství výrobců kávovarů, ale jen hrstka se jich drží dlouhá léta na špici. Kávovar musí mít robustní konstrukci a musí být zejména teplotně a tlakově extrémně stabilní. Mezi nejlepší značky patří zejména trio La Cimbali, Faema a La Marzoco. Málo kdo také ví, že lze kávovar nastavit přímo na míru konkrétnímu druhu kávy a to poměrně snadno pomocí teploty vody a tlaku kávovaru. Díky těmto parametrům lze ovlivnit chuť kávy, její kyselost a upravit výsledné množství cremy.

Vyškolená obsluha – zkušený barista, který Vám připravuje kávu je jedním z nejdůležitějších článků řetězce, je na něm, jestli výslednou kvalitu kávového nápoje pozvedne k pomyslné dokonalosti, nebo naprosto pohřbí.

Barista musí dbát na mnoho drobností, které ale ve výsledku určí jestli zákazník dostane z kávy opravdu maximum, kterého lze docílit.

line2

Mezi tyto důležité drobnosti patří

Uchovávání a doplňování zrnkové kávy – kávy se sype do mlýnku pouze takové množství, které se za den zdělá, zbytek balení se znovu důkladně uzavře a vypustí se přebytečný vzduch. Káva, která se během dne nezdělá se v mlýnku nenechává.

Mletí kávy – káva se nemele dopředu, ale čerstvě, těsně před přípravou kávového nápoje. Každý barista musí umět jemně pracovat s mlýnkem. Během dne je třeba dolaďovat jemnost mletí k absolutní dokonalosti.

Pěchování kávy – standardně se káva pěchuje tlakem 18kg, což musí mít barista takříkajíc v ruce, při použítí speciálních káv a receptur může být tento tlak při pěchování odlišný. Množství kávy, hrubost namletí a tlak pěchování určuje dobu, za jakou káva proteče za pomocí tlaku pákou. Tato doba musí být dle italských norem mezi 20-30 vteřinami a počítá se od začátku souvislého toku kávy z páky kávovaru.

Teplota – teplota nejen vody významně určuje výslednou chuť kávy. Pokud barista nejede na kávovaru jednu kávu za druhou, na což jsou mimochodem italské kávovary stavěné, tak je třeba před extrakcí kávy nechat protéct hlavou kávovaru dostatečné množství vody, aby měla správnou teplotu, což zkušený barista pozná snadno po sluchu. Důležitá je také teplota páky, která musí být neustále nasazena v nahřáté hlavě kávovaru a v neposlední řadě musí být též nahřáté porcelánové hrnky, pochopitelně dnem dolů. V takovém případě nedochází ke ztrátám tepla a výsledná chuť kávy je taková jaká má být.

Samozřejmě je velmi důležité udržovat kávovar a vše s kávou související v absolutní čistotě, pravidelně čistit hlavy, páky, mlýnky,…